Tavira

Urokliwe miasteczko

Tavira to piękne i eleganckie miasteczko położone we wschodnim Algarve, w odległości około 7 km od Cabanas i zaledwie 20 km od granicy z Hiszpanią.

To urocze miasteczko, z białymi domami, licznymi kościołami i całym mnóstwem detali architektonicznych. Uchodzi za najładniejsze, a przy tym dość dziewicze miasteczko w regionie Algarve. W miasteczku jest mały, czynny port rybacki i współczesny rynek. Stary rzymski most Ponte Romana łączy dwie urokliwe części miasta położone nad rzeką Gilão.

W szczególności urokliwe są plac Praça da República i rzędy portugalskich rezydencji miejskich pokrytych dachówką, które stoją wzdłuż wąskich ulic wyłożonych kostką.

Hala targowa nad rzeką została odrestaurowana kilka lat temu i jest ponownie wykorzystana. Obecnie mieszczą się w niej sklepy, kawiarnie i restauracje, a centralna przestrzeń hali służy do organizowania wystaw i różnych wydarzeń. Oczywiście w Tavirze jest też mnóstwo restauracji i kawiarni dla osób pragnących odpocząć.

Romantyczne miasteczko

W Tavirze panuje romantyczny nastrój wzdłuż nabrzeża rzeki. Błogi spokój udziela się każdemu już po kilku minutach pobytu w miasteczku. Stary, ładny most rzymski Ponte Romana z niskimi łukami odbija się refleksyjnie w wodzie. W czasie odpływu w rzece zwykle brodzą ludzie w poszukiwaniu małż jadalnych.

Nabrzeże rzeki jest wspaniałym miejscem do odpoczynku w jednej z wielu kawiarni, gdzie można rozkoszować się bardzo malowniczą i romantyczną scenerią. W ogrodach w pobliżu mostu także jest wiele miejsca, aby spocząć na ławeczce w przyjemnym cieniu. Tavira to doskonałe miejsce turystyczne dla par i rodzin, gdzie znajduje siętakże wiele miejsc do zwiedzania na obrzeżach miasta.

Miasto kościołów

Mówi się, że Tavira jest miastem kościołów w Algarve. Jest tu ponad 20 kościołów w miasteczku i wokół niego. Wielez nich jest najładniejszych w całym Algarve.

Kościół z XVI wieku Igreja da Misericórdia jest często uznawany za jeden ze najwspanialszych kościołów w Tavirze, z jego błękitno-białymi płytkami azulejos, wspaniałymi rzeźbami i scenami z życia Chrystusa.  Z kolei kościół z XIII wieku Igreja de Santa Maria słynie ze znajdujących się w nim grobowców siedmiu chrześcijańskich rycerzy zabitych przez Maurów.

Historyczne miasteczko

O historii sięgającej starożytności przypominają choćby most rzymski Ponte Romana i wysokie mury mauretańskie. Zamek odbudowany w XIII wieku, po tym jak miasto zostało odbite od Maurów, został częściowo zniszczony w 1755r. przez trzęsienie ziemi. Dziś, piękny ogród otacza jego mury. Ze wzgórza zamku roztaczają się także fantastyczne widoki na panoramę Taviry.

Dla zainteresowanych architektonicznym dziedzictwem miasta, Tavira Municipal Council wydał pasjonującą broszurę o niedawnych archeologicznych odkryciach w Tavirze, o budowlach obronnych Fenicjan, islamskiej i portugalskiej Tavirze, jest to przewodnik, w którym można znaleźć takie ślady przeszłości. Broszura powinna być dostępna w biurze informacji turystycznej pod nazwą „Military Architectural Heritage z Tavira”. Szereg historycznych budynków takich jak kościoły, ratusz i klasztor żeński są warte zwiedzenia. ”Câmara Oscura” w Torre de Tavira (stara wieża ciśnień) przedstawia wirtualną wycieczkę 360o po Tavirze. Kolejka turystyczna przy moście Ponte Romana zawozi turystów do najciekawszych miejsc do zwiedzania.

Miasto tuńczyka

Tavira dawniej słynęła z rybołówstwa, solonej ryby, a w szczególności z połowu tuńczyka. Na przełomie IV i XV wieku port miał bardzo duże znaczenie. Suszone owoce i solone ryby były w tym czasie eksportowane na cały świat.

znakomita kawa i wino oraz smakowite potrawy lokalne w licznych restauracjach