Ria Formosa

Rezerwat przyrody położony jest na wschód od Faro, rozciąga się na długości 60 km wzdłuż wybrzeża, przebiega przez Tavirę i Cabanas, aż do półwyspu Cacela, przy lagunie zamkniętej linią nabrzeża. Park charakteryzuje się bogactwem krajobrazów z wydmami, lagunami, kanałami i wyspami.

Park Naturalny Ria Formosa jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc Algarve nie tylko z powodu różnorodności krajobrazów, lecz także jego wyjątkowej lokalizacji.

Wybrany jako jeden z 7 Naturalnych Cudów w Portugalii, jest jednym z trzech obszarów chronionych, których nie można pominąć podczas wakacji w Algarve. To wyjątkowa przybrzeżna laguna, podlegająca nieustannym zmianom w wyniku działania ciągłych powiewów wiatru, morskich prądów oraz przypływów i odpływów.

Sklasyfikowany jako Park Naturalny w 1987 r. Ria Formosa obejmuje swym zasięgiem obszar 18 000 hektarów, chroniony jest przed morzem przez 5 barier-wysp i 2 półwyspy: Półwysep Ancão, który miejscowi nazywają Wyspą Faro, Wyspę Barreta, znaną również jako Ilha Deserta, Wyspę Culatra (gdzie znajduje się latarnia morska Santa Maria), Wyspę Armona, Wyspę Tavira, Wyspę Cabanas i na końcu Półwysep Cacela.  

Ten wzbudzający podziw obszar poszerza się wzdłuż zawietrznego wybrzeża Algarve w wyniku działań lokalnych miast takich jak Loulé, Faro, Olhaõ, Tavira i Vila Real de Santo António.

Raj dla obserwatorów ptaków, Ria Formosa, uznawany za ważny obszar dla ptactwa, jest częścią systemu Natura 2000. Jest to jeden z najważniejszych obszarów dla ptactwa wodnego  w Portugalii, goszcząc regularnie ponad 20 000 ptaków podczas okresu zimowego.

Obszar parku jest również bardzo ważnym miejscem postoju ptactwa na szlakach wędrówki pomiędzy Europą i Afryką, dając schronienie dla rzadkich w Portugalii gatunków, takich jak Purpurowy Swamphen, symbol tego Naturalnego Parku oraz dla innego symbolicznego gatunku jakim są kolorowe flamingi.

Na terenie parku przyrodniczego możemy spotkać jeszcze inny gatunek, uznawany za zagrożony, jakim jest kameleon, występujący tylko na południu Portugalii oraz koniki morskie, stanowiące jedną z największych populacji koników morskich na świecie.

Ria Formosa jest również znana z miejscowego portugalskiego psa wodnego z Algarve, rasy niemal zagrożonej wymarciem kilka dekad temu.

Ria Formosa to teren, na którym mieszkają interesujące gatunki mięczaków, skorupiaków i ryb. Płytkie wody laguny stanowią także siedlisko dla kilku oceanicznych gatunków spędzających tu swoje wczesne fazy życia, niektóre z nich mają wysoką wartość handlową. Farmy skorupiaków znajdujące się w płytkich wodach Ria Formosa są również bardzo dochodową działalnością. Ten niezwykle ciężki wysiłek zawodowy stanowi niemal 80% portugalskiego eksportu małży jadalnych.

Jest dużo więcej do odkrycia na tym chronionym obszarze parku. Podczas spaceru w terenie, przejażdżki rowerowej, podróży łodzią lub kajakiem można zapoznawać się z urokami tego niezwykłego raju przyrodniczego w Algarve.

źródło: www.formosamar.com

Niezliczone gatunki fauny i flory