Santa Luzia

Santa Luzia znajduje się na zachód od miejscowości Tavira, w odległości około 3 km. Zarówno Tavira, jak i Santa Luzia są częścią głównej trasy rowerowej w Algarve.

Santa Luzia to urocze miasteczko, warte odwiedzenia, ponieważ zachowało swój tradycyjny, portugalski charakter, pomimo wzrostu masowej turystyki w regionie Algarve. Historia wioski była zawsze związana z morzem. Około 100 lat temu lokalni rybacy zaczęli specjalizować się w łowieniu ośmiornic, co przyczyniło się do uznania Santa Luzia za „stolicę ośmiornicy”.

Od dawna ośmiornice łapane są metodami klasycznymi, przy użyciu klatek lub glinianych garnków do ich zwabiania. Wyrzucone na dno morskie, w płytkich wodach, stanowią pułapki dla ośmiornic, które chętnie do nich wchodzą, ale nie są w stanie z nich wyjść. Takie gliniane garnki można nadal zobaczyć na łodziach rybackich i na nabrzeżu wioski.

Na centralnym placu wioski znajduje się kościół z piękną białą kopułą. Spacer wąskimi uliczkami daje takie doznania urokliwego spokoju tego miejsca, że czasem nie potrzeba już niczego więcej.

Na promenadzie, wzdłuż laguny, jest duży wybór typowych lokalnych restauracji, które serwują prostą, ale wyśmienitą kuchnię na lunch lub kolację. W licznych kawiarniach można wypić wyśmienitą kawę i znakomite portugalskie wino. Jest kilka małych sklepów, gdzie można zaopatrzyć się w podstawowe produkty niezbędne na co dzień.

Wizyta w Santa Luzia nie powinna zakończyć się, dopóki nie posmakuje się ośmiornicy, ukochanego  dla Portugalczyków przysmaku. Dania z ośmiornicy są pracochłonne i wymagające w przygotowaniu potraw, ale lokalne restauracje perfekcyjnie opanowały tą sztukę kulinarną i są znane i bardzo popularne w całym regionie.

Wioska położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Ria Formosa, który jest obszarem do życia i wędrówek dla wielu gatunków ptaków. Latem można popłynąć łodzią na wycieczkę w celu obserwacji ptaków. W czasie spacerów, na mieliźnie podczas odpływu, w pobliżu portu lub wzdłuż laguny, można też zobaczyć setki krabów.

Wiele ładnych, kolorowych łodzi rybackich jest zakotwiczonych w romantycznej lagunie Ria Formosa. Laguna płynie jak rzeka pomiędzy lądem a wyspami przybrzeżnymi. Jest rajem dla ludzi, flory i fauny.

Na południe od Santa Luzia znajduje się plaża Praia da Terra Estreita, do której można z promenady dostać się promem w sezonie letnim lub taksówką wodną. Na wschód od plaży Terra Estreita znajduje się plaża Tavira, najbardziej rozwinięta część piaszczystej wyspy.

Natomiast 1 km na zachód dostępna jest przez cały rok atlantycka, piękna i piaszczysta plaża Praia do Barril. Idąc deptakiem z miasteczka dochodzi się do  Pedras d’el Rei, a następnie korzystając z pływającego mostu przechodzi się przez lagunę parku Ria Formosa, gdzie można również skorzystać z ciuchci dojeżdżającej do samej plaży.

Na wydmach przy plaży Praia do Barril ułożona jest olbrzymia ilość gigantycznych kotwic, które przypominają, że 90 lat temu łowiono w tych rejonach tuńczyka.

Urokliwa wioska rybacka
stolica ośmiornic