Obserwacja ptaków

Wielką atrakcją obserwacji ptaków w Algarve jest ogromna różnorodność gatunków jaką można tu spotkać. Niektóre ptaki żyją tu przez cały rok, ale region znajduje się także na szklakach wędrownych wielu gatunków, więc można cieszyć się różnymi doznaniami obserwacyjnymi w zależności od pory roku.

Obserwacja ptactwa w Algarve jest jedną z tych aktywności, które należy zaliczyć do szczęśliwych przypadków, w takim znaczeniu, że nie trzeba koniecznie kupować sprzętu lub mieć go ze sobą, aby zyskać szansę radości z ciekawych doznań po drodze  w trakcie spaceru. Wygodne ubranie, może aparat fotograficzny i wzrok skierowany na faunę i florę w zupełności wystarczą.

Oczywiście, posiadanie małej lornetki zwiększa szansę na przyjemność podczas obserwacji w Algarve, ale czasami nie ma się tego rodzaju planów. Jeśli jednak ktoś zorganizował sobie dzień w celu obserwacji ptaków to prawdopodobnie zabierze cały niezbędny sprzęt ze sobą. Decyzja należy do każdego z osobna, jednakże w obu wypadkach radość z obserwacji jest bardzo  prawdopodobna tak czy owak.

Dlaczego Algarve jest takim rajem dla ptaków i dla tych, którzy uwielbiają je obserwować ? Odpowiedź tkwi w naturze geograficznej tego regionu. Są tu tereny podmokłe, solne, bagna, i jeziora obydwu rodzajów słonawe i słodkowodne.

Na przykład, pomiędzy Vila Real de Santo António i Castro Marim, znajduje się rezerwat przyrody bagien słonych, które stanowią ważne siedlisko ptaków.

Ogromną zaletą obserwacji ptactwa w Algarve jest przestrzeń geograficzna gdzie ta obserwacja jest możliwa. Właściwie gdziekolwiek pomiędzy Cape St. Vincent a Vila Real (od punktu najdalej na zachód do punktu najdalej na wschód) można znaleźć miejsce do obserwacji cudownych gatunków, takich jak bocian biały, drop, kaniuk, dudek, dzierzba śródziemnomorska, skowronek i czapla złotawa (dość często).

Obserwację można prowadzić nie odchodząc zbyt daleko od plaż Algarve. Będąc już w terenie i wytężając bacznie wzrok można dostrzec także jeszcze inne nie latające formy życia w Algarve.